Asset Publisher Asset Publisher

Park krajobrazowy

Parki krajobrazowe tworzy się na terenach o wyjątkowych walorach przyrodniczych i estetyczno-krajobrazowych. Mamy ich w Polsce 125. Zajmują 2,5 mln ha, z czego blisko 1,3 mln ha to lasy.

Park Krajobrazowy "Dolina Baryczy"
Rok utworzenia: 03.06.1996
Powierzchnia: 1101,12 ha (w granicach Nadleśnictwa Oleśnica Śląska)
Leśnictwo: Drożęcin, Goszcz

Organem zarządzającym jest Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych oddział Wrocław. Wokół parku nie utworzono otuliny. Na dzień 01.01.2013 r. nie opracowano planu ochrony dla Parku.

Celem powołania Parku było zachowanie doliny rzeki Baryczy wraz z łąkami, starorzeczami i terenami podmokłymi oraz zachowanie stawów i innych zbiorników wodnych, będących siedliskami chronionych i rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Powierzchnia parku wynosi 87040 ha, z czego większość znajduje się w województwie dolnośląskim, w obrębie gmin: Cieszków, Krośnice, Milicz, Prusice, Twardogóra, Trzebnica i Żmigród. Na terenie województwa wielkopolskiego leży 17 000 ha w gminach: Odolanów, Przygodzice i Sośnie. Na gruntach w zarządzie nadleśnictwa Oleśnica Śląska znajduje się 1101,12 ha.

Większa część Parku położona jest we wschodniej części Obniżenia Milicko-Głogowskiego, w środkowym biegu rzeki Baryczy. W granicach Parku znalazły się także najcenniejsze obszary Kotliny Milicko-Odolanowskiej oraz Żmigrodzkiej, zwane potocznie doliną Baryczy. Lasy zajmują około 40% powierzchni i reprezentują większość zbiorowisk leśnych (od borów chrobotkowych, poprzez buczyny niżowe i grądy, po łęgi). Do szczególnie cennych gatunków stwierdzonych na terenie parku są stanowiska salwinii pływającej Salvinia natans, kukułki krwistej Dactylorhiza incarnata, nasięźrzała pospolitego Ophioglossum vulgatum i grzybieńczyka wodnego Nymphoides peltata. Faunę reprezentuje szereg gatunków owadów, ryb, płazów i gadów, ptaków i ssaków, z czego ptaki są największym bogactwem Parku (źródło: serwis Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych).


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Lasy nadleśnictwa

Lasy nadleśnictwa

Pod zarządem Nadleśnictwa Oleśnica Śląska znajduje się ponad 26 tys. ha lasów. Tutejsi leśnicy opiekują się także 1,3 tys. ha lasów prywatnych.

Struktura gospodarcza regionu w znacznej mierze zależy od występujących uwarunkowań geograficznych (rzeźba terenu), komunikacyjnych i odległości od aglomeracji miejskich. Region, na którego obszarze jest położone nadleśnictwo, jest regionem predysponowanym do rozwoju intensywnego rolnictwa. Wysokie bonitacje gleby, korzystne ukształtowanie terenu i odpowiednie warunki klimatyczne temu sprzyjają. Stąd większa część regionu zajęta jest (lub była) na uprawy rolne. Natomiast dobrze rozwinięta infrastruktura techniczna, szczególnie obszarów otaczających miasto Wrocław, a także i terenów innych aglomeracji – Oleśnicy i Trzebnicy, wpłynęła na rozwój przemysłowy obszaru i lokalizację w jego zasięgu licznych zakładów przemysłowych. Ważne znaczenie posiada przy tym lokalizacja w regionie ważnych arterii komunikacyjnych. Struktura przemysłowa jest bardzo zróżnicowana – od małych zakładów rzemieślniczych zlokalizowanych w mniejszych ośrodkach miejskich, poprzez większe zakłady przemysłowe, przetwórcze i usługowe oraz wydobywcze, aż do dużych przedsiębiorstw produkcyjnych położonych w zasięgu miasta Wrocław. W gospodarczej strukturze regionu nie małe znaczenie odgrywa także zagospodarowanie rekreacyjno – turystyczne.

fot. M. Zieliński

Ponad połowa zasięgu terytorialnego Nadleśnictwa Oleśnica Śląska obejmuje monotonną Równinę Oleśnicką – żyzne zagłębie rolnicze o znakomitej lesistości. Główny trzon lasów Nadleśnictwa zlokalizowany jest na Wale Trzebnickim i fragmencie Doliny Baryczy, w krajobrazie na ogół falistym, o wysokiej, blisko 60% lesistości i znacznej różnorodności przyrodniczej. Pomimo intensywnego zagospodarowania regionu lasy Nadleśnictwa wykazują się wyróżniająco dobrym stanem zdrowotnym, mieszczą się w I-niskim stopniu uszkodzeń przemysłowych.

Nadleśnictwo Oleśnica Śląska leży w V – Śląskiej oraz w niewielkiej części III – Wielkopolsko – Pomorskiej Krainy Przyrodniczo – Leśnej, w zasięgu wszystkich krajowych lasotwórczych gatunków drzew, na północnym skraju zasięgu świerka i jodły. Obecny stan lasów Nadleśnictwa to efekt XIX i XX-wiecznej gospodarki leśnej, zdominowanej przez ekonomię, która doprowadziła do powstania sztucznych monokultur iglastych na siedliskach borów i lasów mieszanych. W latach 90-tych  ubiegłego stulecia , w gospodarce leśnej wprowadzono proekologiczny model wielofunkcyjny, którego priorytetami jest wszechstronna ochrona i wzbogacenie środowiska naturalnego połączona z racjonalną gospodarką drewnem i udostępnieniem lasów społeczeństwu.

fot. M. Zieliński